Naukowcy z MIT zbadali potencjalne zużycie energii i emisję dwutlenku węgla, jeśli autonomiczne pojazdy staną się powszechnie używane. Obliczyli, że 1 miliard autonomicznych pojazdów, z których każdy jeździ przez godzinę dziennie i jest zasilany przez 840-watowy komputer, zużyłby tyle energii, że wyprodukowałby mniej więcej tyle samo emisji, ile obecnie emitują centra danych. Centra danych odpowiadają obecnie za około 0,3 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, czyli mniej więcej tyle samo węgla, ile Argentyna produkuje rocznie. Badanie zostało opublikowane w styczniowo-lutowym numerze IEEE Micro.
Model symulujący konsumpcje energii, jest określany na podstawie liczby pojazdów w globalnej flocie, mocy obliczeniowej każdego komputera oraz liczby godzin przejechanych przez każdy pojazd. Aby umieścić to w kontekście, każdego dnia wszystkie centra danych Facebooka wykonują kilka bilionów wnioskowań (1 kwadrylion to 1 000 trylionów). Niektóre badania sugerują, że ilość czasu spędzonego na jeździe w pojazdach samojezdnych może wzrosnąć, ponieważ ludzie mogą działać wielozadaniowo podczas jazdy, a młodzi i starsi mogą jeździć więcej. Twierdzi, że ponieważ autonomiczne pojazdy byłyby wykorzystywane do transportu zarówno towarów, jak i ludzi, ogromna ilość mocy obliczeniowej mogłaby zostać rozłożona wzdłuż globalnych łańcuchów dostaw. Ich model uwzględnia tylko obliczenia; ignoruje energię zużywaną przez czujniki pojazdów lub emisje dwutlenku węgla wytwarzane podczas produkcji.
Aby utrzymać emisję pod kontrolą, badacze odkryli, że każdy autonomiczny pojazd musi zużywać mniej niż 1,2 kilowata mocy obliczeniowej. Aby to osiągnąć, sprzęt komputerowy musi stać się znacznie wydajniejszy w znacznie szybszym tempie, podwajając swoją wydajność co 1,1 roku. Jednym ze sposobów poprawy wydajności jest użycie bardziej wyspecjalizowanego sprzętu zaprojektowanego do uruchamiania konkretnych algorytmów jazdy. Po zademonstrowaniu tych ram, naukowcy zamierzają kontynuować badania nad wydajnością sprzętu i ulepszeniami algorytmów. Ponadto twierdzą, że scharakteryzowanie ucieleśnionego węgla z pojazdów autonomicznych – emisji węgla generowanej podczas produkcji samochodu – oraz emisji z czujników pojazdu może poprawić ich model. „Mamy nadzieję, że ludzie rozważą emisje i wydajność węglową jako ważne metryki w swoich projektach. (…) Zużycie energii przez autonomiczny pojazd jest krytyczne nie tylko dla przedłużenia żywotności baterii, ale także dla zrównoważonego rozwoju ” – wyjaśnia Vivienne Sze, profesor nadzwyczajny w Departamencie Inżynierii Elektrycznej i Informatyki (EECS)
Źródło:
Obrazek przewodni:
https://innovationatwork.ieee.org