Mystery Man, hiperrealistyczna wersja Człowieka z Całunu Świętego. Chrystus w katedrze w Salamance jest hiperrealistyczny i wolumetryczny. Wystawa „pielgrzymkowa” podróżuje po pięciu kontynentach.
„The Mystery Man”
Hiperrealistyczna i wolumetryczna wystawa sztuki w jednej z najsłynniejszych katedr Hiszpanii, została zainspirowana Świętym Całunem. 15-letni projekt artysty w Hiszpanii. Wystawa o powierzchni 600 metrów kwadratowych otwarta 13 października zawiera cztery sale opowiadające o pasji i śmierci Chrystusa, a także oszałamiającą rekonstrukcję ciała Jezusa z Nazaretu opartą na historycznych i naukowych danych ze Świętego Całunu.

„Mamy przed sobą dzieło zrealizowane w technice hiperrealistycznej, w którym wprowadzono wszystkie szczegóły wyłaniające się ze Świętego Całunu” – powiedział lvaro Blanco, kurator „Tajemniczego człowieka”. Blanco pracował z artystami, aby „stworzyć postać jak najbardziej podobną do tej, która wyłania się ze Świętego Całunu.” Po 15 latach badań nad Świętym Całunem, podziękował „ArtiSplendore” i Katedrze w Salamance za odwagę, z jaką postawili na projekt wystawy.”
Człowiek na Świętym Całunie zainspirował hiperrealistycznego „Tajemniczego człowieka”. Badania Całunu zostały skrupulatnie włączone do modelu 3D, zgodnie z pomiarami. Ma on liczne rany, opuchniętą twarz i zakrwawione włosy. „Teraz nasze oczy mogą naprawdę zobaczyć, czym była pasja, cierpienie Chrystusa” – powiedział na konferencji prasowej biskup Salamanki monsignor José Luis Retana Gozalo. (ANSA).

„Tajemnica wypełniona”
„Naprawdę podobało mi się to dzieło; prawda jest taka, że jesteś przed dokładną reprezentacją tego, co Jezus cierpiał i spowodowało jego śmierć, i to jest szokujące” – kontynuuje. Monsignor Retana zaproponował, że ciało człowieka ze Świętego Całunu może reprezentować Jezusa „Miłość Boża jest pokazana przez śmierć Jezusa Chrystusa jako złoczyńcy dla naszego zbawienia. Największa czułość „. Dodając: „Został ukrzyżowany i zmartwychwstał dla nas. Wystawa może zainspirować zarówno wierzących, jak i niewierzących „.
„Celem”, mówi Francisco Moya, dyrektor generalny „ArtiSplendore”, promotora wydarzenia, „jest, aby ta wystawa stała się pielgrzymką, pielgrzymką nieprzemijającą, aby przybyć również do Turynu, miasta Całunu, do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży w 2023 r., i miejmy nadzieję, że również do Rzymu na Jubileusz w 2025 r.”.
Salamanka będzie gościć wystawę do grudnia, po czym wyruszy ona w trasę po pięciu kontynentach.
Źródło: